Właściwości farb silikonowych
Decydując się na remont i odświeżenie domu, mieszkania czy biura stajemy przed trudnym wyborem farby do ścian, czy sufitów. Malowanie wciąż jest najpopularniejszym sposobem na zmianę charakteru pomieszczenia, a na rynku mamy coraz więcej rodzajów farb, które różnią się składem chemicznym oraz sposobem ich użytkowania. Jak działają farby silikonowe? Czym różnią się od innych?
Farba silikonowa, czyli jaka?
Zadaniem farby jest dekoracja powierzchni, którą nią malujemy: ścian, sufitu czy elewacji oraz zabezpieczenie ich przed różnymi czynnikami. Wzbogacenie jej dodatkowymi składnikami sprawia, że staje się materiałem do zadań specjalnych. Silikon kojarzy się zazwyczaj w najlepszym razie z uszczelnianiem szczelin czy okien. Jednak staje się on składnikiem coraz większej ilości produktów, między innymi właśnie farb. Dodanie go do nich sprawia, że otrzymujemy wysokiej jakości produkt o właściwościach hydrofobowych. Firmy remontowe zachęcają swoich klientów do wykorzystania farby silikonowej podczas prac, gdyż jest to wszechstronny produkt, który nadaje się zarówno do malowania wnętrz, jak i zewnętrznych elementów budynku jak elewacja.
Największe zalety farby silikonowej
Uniwersalna farba, którą można malować i ściany i zewnętrzną powierzchnię budynku, dzięki swojej odporności na wodę staje się też farbą odporną na zmienne warunki atmosferyczne. Nie wnika w nią deszczówka, nie szkodzi jej też promieniowanie słoneczne czy niskie oraz wysokie temperatury. Jest ona wykorzystywana jako ostateczna powłoka podczas ocieplania budynku. Farba silikonowa charakteryzuje się również dobrym kryciem oraz estetyką wykończenia. Łącząc różne kolory, można uzyskać ciekawe efekty.
Dzięki hydrofobowości niestraszny jej też rozwój grzybów i pleśni. Z tego też powodu, tego typu farba zalecana jest do malowania ścian w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć jak na przykład łazienka czy pralnia. Jej duża przyczepność sprawia, że można malować nią tynki wapienno-cementowe, cement, cegłę, tynki syntetyczne czy ściany pokryte starą farbą.
Gdzie najlepiej sprawdza się farba silikatowa? Przeczytaj na naszym blogu