Gdzie najlepiej sprawdza się farba silikatowa?
Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów materiałów, które pomagają nam w odpowiednim wyremontowaniu oraz wykończeniu naszych domów czy mieszkań. Jednak taka różnorodność ma też swoje minusy, może spowodować pewne zamieszanie w naszych głowach i trudność w podjęciu decyzji, które produkt będzie najlepszy dla nas. Tak może być na przykład z farbami. Właśnie dlatego dziś chcemy wyjaśnić, czym jest i gdzie najlepiej sprawdza się farba silikatowa!
Czym jest farba silikatowa?
Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym jest farb silikatowa, ponieważ ze względu na swoją nazwę bywa ona często mylona z farbami silikonowymi. Tymczasem istnieje między nimi spora różnica. Farba silikatowa to produkt, którego bazą produkcyjną jest szkło wodne. Dzięki temu posiada ona specyficzne cechy, które odróżniają ją od innych rodzajów farb, w tym właśnie silikonowych.
Farba silikatowa zwana także krzemianową to zatem farba nieorganiczna, cechująca się dużą zasadowością, ogromną “paroprzepuszczalnością” oraz chemicznym wiązaniem z podłożem mineralnym. Już tylko te cechy dobrze pokazują, gdzie farba silikatowa znajduje swoje zastosowanie.
Farba silikatowa – gdzie się ją stosuję?
Wszystko to, co wspomnieliśmy o farbie silikatowej, jasno wskazuje, że jest ona idealnym produktem do stosowania na zewnątrz budynków, na przykład podczas wykańczania domów. I tak właśnie jest. Farby tego typu są używane jako farby fasadowe i często ozdabiają różnego rodzaju budynki. Jednak kwestia estetyczna to tylko jedna ich zaleta. Farby takie stanowią również bardzo dobrą naturalną odporność na porastanie mchem, glonami czy grzybami. Wynika to z faktu, że zasadowe środowisko farby nie sprzyja ich rozwojowi. Również łączenie chemiczne, o którym wspomnieliśmy, powoduje, że farby takie nie łuszczą się i stanowią praktycznie integralną część malowanego tynku.
Jest jeszcze jedna istotna cecha czyniąca właśnie farb silikatowe, idealnymi do malowania fasad. Chodzi o to, że nie są one termoplastyczne, dzięki czemu nie stają się klejące pod wpływem wyższej temperatury. To natomiast powoduje, że mają one mniejszą podatność na brudzenie się, co jest dość istotne, szczególnie przy jasnych kolorach albo powłoce, której nadano konkretną strukturę.